بیزینس کوچینگ چیست و چرا همه کسب و کارها به آن نیاز دارند

بیزینس کوچینگ چیست؟
بیزینس کوچینگ وبلاگ

بیزینس کوچینگ چیست و چرا همه کسب و کارها به آن نیاز دارند

بیزینس کوچینگ چیست و چرا همه کسب و کارها با هر نوع صنفی به آن نیاز دارند؟

با کاهش موقعیت های شغلی دولتی در کشور، کسب و کارهای شخصی بسیار زیادی راه اندازی شده و همه امید دارند تا سهمی از بازار کشور داشته باشند. فرقی نمی کند صاحب کسب و کار یک مغازه بسیار کوچک در یک شهر کوچک باشد و یا صاحب یک کارخانه بزرگ در تهران با هزاران کارگر

همه نیاز دارند تا یک همراه و یا به اصطلاح “کوچ” داشته باشند تا کسب و کارشان را رونق دهند.

مانند بسیاری از چیزهای زندگی، داشتن یک بیزینس کوچ باتجربه که بتوانید به آن تکیه کنید یکی از با ارزش ترین منابع موجود برای صاحبان مشاغل است. مطمئناً، مقالات و کتاب‌های الکترونیکی آنلاین زیادی در مورد چگونگی ایجاد و رشد یک کسب‌ و کار وجود دارد، اما در نهایت، هر کسب‌ و کاری منحصربه‌ فرد است و توصیه‌های عمومی به سختی می‌تواند جایگزین مناسبی برای راهنمایی شخصی باشد.

خوشبختانه، اکنون انتخابی وجود دارد که در آن صاحبان مشاغل می توانند با کمک آن به رشد و توسعه کسب و کار خود کمک کنند و آن انتخاب چیزی نیست به جز بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچینگ چیست؟

مربیان کسب و کار معمولاً کارآفرینان با تجربه و در اکثر مواقع صاحبان مشاغل هستند که تصمیم می گیرند از استعدادها و تجربیات خود برای رشد و توسعه کسب و کارهای دیگران استفاده کنند.

اگر جستجویی در اینترنت و یا حتی کتاب فروشی ها انجام دهید، توصیه های زیادی برای راه اندازی، توسعه و رشد کسب و کارها مشاهده می کنید که همه آن‌ها طبیعتاً عمومی هستند و مختص کسب‌وکار منحصربه‌ فرد شما نیستند.

بیزینس کوچینگ چیست

از سوی دیگر، مربیان کسب و کار می توانند چیزی بسیار ارزشمندتر ارائه دهند – مشاوره شخصی و سفارشی

اجازه دهید بیزینس کوچینگ را با یک مثال ادامه دهیم. اگر شخصی بخواهد نواختن یک ساز را یاد بگیرد، آموختن از یک مربی و معلم بسیار آسان تر از خودآموزی است. به همین ترتیب، اگر یک ورزشکار بخواهد مهارت های خود را بهبود ببخشد، بهترین کاری که می تواند انجام دهد این است که به تیمی بپیوندد که یک مربی بزرگ دارد.

ما این منطق را (این واقعیت که مربیان بزرگ سریع‌ترین راه‌ برای موفقیت هستند) برای هر شغلی به کار می‌بریم، با این حال وقتی صحبت از رشد یک تجارت و کسب و کار به میان می‌آید، همان منطق اغلب نادیده گرفته می‌شود. مربیان کسب و کار معمولاً کارآفرینان خبره ای هستند که می دانند برای موفقیت یک تجارت چه چیزی لازم است. در ازای دریافت هزینه، آنها در کنار مدیران و مالکان کار می کنند تا به آنها کمک کنند تا اهداف خود را تعریف کنند، چشم انداز خود را برای کسب و کار خود اصلاح کنند و مجموعه ای از استراتژی ها را تنظیم کنند که به مالک و مدیر کسب و کار کمک می کند تا به اهداف و چشم انداز خود دست یابد.

اگر صاحب یک کسب و کار سؤالات سختی داشته باشد یا در طول مسیر با مشکلاتی مواجه شود، مربی او می تواند به او کمک کند تا مسائل خود را به مؤثرترین روش ممکن هدایت کند. داشتن یک بیزینس کوچ بسیار شبیه به داشتن یک شریک بسیار با تجربه در تیم شما است و ارزشی که آنها به صاحبان کسب و کار ارائه می دهند بسیار ارزشمند است. چه کسب و کار شما در حال مبارزه است و به راهی برای احیای آن نیاز داشته باشید یا به سادگی بخواهید برند خود را به سطح بعدی ببرید، همراه کردن یک مربی کسب و کار حرفه ای یکی از موثرترین گزینه های موجود است.

اهداف بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچ چه می کند؟

بیزینس کوچ به عنوان مربی عمل می کنند و مهارت هایی را که برای موفقیت در کسب و کار خود نیاز دارید را آموزش می دهد و در صورتی که در مورد کارهایی که باید انجام دهید سوالی دارید به عنوان منبع اطلاعاتی خدمت می کند. مانند هر مربی دیگری، مربیان کسب و کار برای بهبود استعدادهای شما، بهبود اهداف، هدایت تصمیمات و هر کاری که برای اطمینان از موفقیت شما و کسب و کارتان نیاز است انجام دهند، کار می کنند.

مربیان کسب و کار با تحقیق و یادگیری همه چیز درباره برند شما شروع می کنند، از ارزش های پیشنهادی آن گرفته تا مشتریان هدف تا چالش هایی که با آن مواجه خواهد شد و فراتر از آن. هنگامی که مربی کسب و کار شما تقریبا همه چیز در مورد پیشنهادات و سیستم های شما یاد گرفت، در مرحله بعدی می خواهد درباره چشم انداز شرکت شما و اهدافی که برای آن در نظر گرفته اید اطلاعات بیشتری کسب کند.

همانطور که هر شرکتی منحصر به فرد است، دیدگاه هر صاحب کسب و کاری نیز منحصر به فرد است، و باید بداند که آیا می خواهد کسب و کار خود را به درآمد قابل زندگی برای خود و خانواده‌اش تبدیل کنید یا یک شرکت چند میلیون دلاری. در مرحله بعد، یک مربی کسب و کار با شما همکاری خواهد کرد تا اهداف سودمند و قابل دستیابی را برای تیم خود تعیین کنید. این اهداف اهدافی هستند که شما باید به آنها برسید تا بتوانید به طور موثر رشد کنید و به چشم اندازی که در نظر گرفته اید دست یابید.

هنگامی که مجموعه ای از اهداف تعیین می شود، مربی کسب و کار شما برای رسیدن به آنها به شما کمک می کند، به شما کمک می کند مجموعه ای از استراتژی ها و برنامه های عملیاتی را طراحی کنید تا کسب و کار شما را برای رسیدن به اهدافش سوق دهد و به شما کمک کند تا در هر چالشی که پیش می آید حرکت کنید. در طول راه، مربیان کسب و کار به عنوان منبع ارزشمندی از اطلاعات شخصی و مشاوره عمل می کنند. اداره یک کسب و کار، کوچک یا بزرگ، اغلب می تواند شبیه به گشت و گذار در تاریکی باشد به این امید که آنچه را که به دنبالش هستید بیابید. با این حال، در این قیاس، یک بیزینس کوچ به عنوان چراغ قوه شما عمل می کند.

بیزینس کوچینگ کسب و کارها

بیزینس کوچ در چه مواردی می تواند کمک کند؟

تا اینجا تا حدود زیادی با بیزینس کوچینگ و اهمیت آن آشنا شدیم.حال در ادامه به این موضوع می پردازیم که بیزینس کوچ در چه مواردی می تواند به کسب و کارها کمک کند.

اکثر مربیان کسب و کار در خدماتی که ارائه می دهند همه کاره هستند، یعنی چه بخواهید  یک تجارت در حال مشکل را احیا کنید یا یک کسب و کار موفق را حتی موفق تر کنید، یا اینکه یک کسب و کار کوچک محلی یا یک شرکت بین المللی را اداره کنید، بیزینس کوچ می تواند به شما کمک کند.

تصور رایجی وجود دارد که خدمات بیزینس کوچینگ فقط برای کمک به صاحبان مشاغل در حال ورشکست شده و یا متزلزل وجود دارد. در حالی که کمک به بازگرداندن آنها به مسیر درست مطمئناً یکی از مواردی است که یک مربی می تواند به آن کمک کند، موقعیت های بسیار متنوع دیگری وجود دارد که مربیان می توانند به مدیران و صاحبان مشاغل نیز کمک کنند. کوچ های کسب و کار می توانند از ابتدا به ایجاد یک کسب و کار جدید کمک کنند، به مدیران و مالکان در حین گذراندن مراحل راه اندازی کسب و کار خود مشاوره دهند، ماموریت و اهداف آن را تعریف می کنند و استراتژی های بلندمدت و کوتاه مدت را برای کسب و کار در نظر می گیرند.

به همین ترتیب، یک مربی کسب‌ و کار می‌تواند به صاحبان کسب‌ و کارهایی که در رشد شرکت خود به یک پله صعود رسیده‌اند، کمک کند تا بفهمند چگونه کسب‌ و کار خود را به سطح بعدی برسانند. با این حال، همراه با بهبود عملکرد و رشد یک کسب و کار، چنین مربیانی همچنین می توانند برخی از بارها را بر دوش مالکان کاهش دهند تا سفر آنها را آسان تر و لذت بخش تر کنند. در حالی که راه اندازی کسب و کار شما می تواند بسیار مفید باشد، نمی توان انکار کرد که می تواند بسیار سخت و استرس زا نیز باشد. اگر شما یک شرکت کامل را به تنهایی اداره کنید، این سختی و استرس چند برابر خواهد بود. با این حال، هنگامی که با یک مربی کسب و کار کار می کنید، شخصی را در گوشه و کنار خود خواهید داشت که می تواند به شما در حل چالش هایی که به ناچار با آن ها روبرو می شوید کمک کند و به عنوان منبعی از تجربه و تخصص عمل کند که می توانید در زمان سخت شدن به آن اعتماد کنید. به این ترتیب، آنها می توانند زندگی مدیران و صاحبان مشاغل را بسیار کم استرس تر کنند، که به خودی خود یک مزیت گران بها است.

برنامه های بیزینس کوچینگ

آیا خدمات بیزینس کوچینگ برای کسب و کارهای کوچک هم مفید است؟

در بسیاری از موارد، چالش ها و اهداف کسب و کارهای کوچک ممکن است با کسب و کارهای بزرگ متفاوت باشد. برای مثال، رستورانی که به دنبال جذب مشتریان محلی بیشتر است، مجموعه‌ای از اهداف و استراتژی‌های کاملاً متفاوت با یک شرکت بزرگ که محصولات را به سراسر جهان ارسال می‌کند، دارد. مربیان مشاغل کوچک در کمک به صاحبان مشاغل کوچک در دستیابی به چشم انداز و اهداف خود برای شرکت خود تخصص دارند. با این گفته، اکثر مربیان کسب و کار در کار با مشاغل کوچک بدون توجه به اینکه خود را به عنوان یک “کوچ کسب و کار کوچک” توصیف می کنند یا نه، تجربه خواهند داشت.

بخش بزرگی از کار یک کوچ کسب و کار این است که تا آنجا که می توانند درباره هر شرکت و مالکی که با آن کار می کنند یاد بگیرد و استراتژی ای ایجاد کند تا به طور منحصر به فرد با ویژگی های هر موقعیت مناسب باشد. به عبارت دیگر، یک مربی کسب و کار با کیفیت بالا، بدون در نظر گرفتن اندازه شرکت یا میزان بزرگی که می خواهد رشد کند، احتمالاً می تواند به شما کمک کند.

کارآفرینان معروفی که کوچینگ کسب و کار داشتند

شاید تعجب آور باشد که بدانید حتی برخی از مشهورترین و موفق ترین صاحبان کسب و کار و کارآفرینان جهان در برخی مواقع به مربیان کسب و کار برای کمک به آنها برای رسیدن به اهداف خود اعتماد کرده اند. اریک اشمیت – مدیرعامل سابق گوگل – پیش از این گفته بود که استخدام یک مربی کسب و کار بهترین تصمیم حرفه‌ای بوده است. او اعتراف می کند که در ابتدا کمی اصرار لازم بود، زیرا او قبلاً یک مدیرعامل موفق یک شرکت به سرعت در حال رشد بود. با این وجود، اشمیت پس از متقاعد شدن توسط یکی از اعضای هیئت مدیره گوگل، تصمیم گرفت با یک مربی تجاری کار کند و از نتایج شگفت زده شد. اشمیت در مصاحبه ای با مجله فورچون گفت: «همه به یک مربی نیاز دارند». از دیگر مدیران و کارآفرینان مشهوری که از مربیگری کسب و کار بهره برده اند می توان به بیل گیتس، استیو جابز و تعداد بیشماری دیگر اشاره کرد. کافی است بگوییم که کوچینگ کسب و کار منبعی است که برخی از موفق ترین کارآفرینان جهان تا به امروز بر آن سوگند یاد می کنند.

مربیان کسب و کار

چند آمار بیزینس کوچینگ

یک مطالعه در سال 2001 توسط شرکت منچستر نشان داد که کسب و کارهایی که یک مربی کسب و کار استخدام می‌کنند، میانگین بازگشت سرمایه‌شان 5.7 برابر مبلغی است که برای خدمات مربیگری پرداخت می‌کنند. گزارشی که توسط انجمن مدیریت پرسنل انجام شد نشان داد که مدیرانی که هم مربیگری و هم آموزش دیده اند، توانسته اند بهره وری خود را تا 86 درصد افزایش دهند در مقایسه با افزایش 22 درصدی بهره وری توسط مدیرانی که به تنهایی آموزش دیده اند.

مطالعه Hay Group نشان داد که 40 درصد از شرکت های Fortune 500 از مربیگری کسب و کار برای آموزش و توسعه مدیران خود استفاده می کنند. مطالعه ای که توسط MetrixGlobal LLC انجام شد نشان داد که مشاغلی که برای کوچینگ پول پرداخت کرده اند به ازای هر 1.00 دلاری که برای آن خدمات خرج می شود، بازدهی 7.90 دلاری دارند. 53 درصد از صاحبان مشاغل و مدیران گزارش می دهند که بهره وری آنها را افزایش داده است 61 درصد از مالکان گزارش می دهند که باعث افزایش رضایت شغلی آنها شده است 23 درصد از مدیران گزارش می دهند که کوچینگ کسب و کار به آنها کمک کرده تا هزینه های عملیاتی را کاهش دهند 22 درصد از شرکت ها گزارش می دهند که کوچینگ کسب و کار باعث افزایش سودآوری آنها شده است 67 درصد از صاحبان و مدیران کسب و کار گزارش می دهند که مربیگری کسب و کار مهارت های کار تیمی آنها را در کسب و کارشان افزایش می دهد آمارهایی از این دست بر ارزش واقعی دنیایی که کوچینگ کسب و کار قادر به ارائه آن است می تاباند. مانند هر چیز دیگری که کسب‌وکار شما برای آن پول خرج می‌کند، خدمات مربیگری نیز یک سرمایه‌گذاری است – که نظرسنجی‌ها و مطالعات بارها و بارها نشان می‌دهند که بازده قابل توجهی را در زمینه‌های مختلف کلیدی ارائه می‌دهند.

سوالات متداول بیزینس کوچینگ

سوالات متداول بیزینس کوچینگ

صاحبان مشاغلی که به استخدام مربی فکر می کنند اغلب سوالات زیادی دارند. در اینجا چند سؤال متداول در مورد خدمات آنها وجود دارد که به این سوالات پاسخ می دهیم:

سوال اول: در اولین ملاقات با بیزینس کوچ چه می گذرد؟

پاسخ: هنگامی که برای اولین بار با مربی کسب و کار خود ملاقات می کنید، اولویت شماره یک این است که مربی در مورد شما و کسب و کار شما اطلاعات بیشتری کسب کند تا بتواند به طور خاص توصیه های خود را برای کمک به شما انجام دهد. می‌توانید انتظار یک ملاقات دوستانه و یک بحث لذت‌بخش در مورد کسب‌ و کارتان را داشته باشید که در نهایت به مربی کسب‌ و کارتان تبدیل می‌شود که به شما توصیه‌های تخصصی درباره اهدافی که باید برای کسب‌ و کارتان تعیین کنید و نحوه رسیدن به آن اهداف را به شما ارائه می‌دهد.

سوال دوم: آیا مربیان کسب و کار می توانند به من در رشد کسب و کارم کمک کنند؟

پاسخ: اگر هدف شما این باشد، مربیان کسب‌ و کار مطمئناً می‌توانند به شما کمک کنند تا استراتژی‌هایی برای رشد کسب‌ و کار خود در نظر بگیرید. با این حال، شرکت های در حال رشد تنها خدماتی نیست که کوچینگ کسب و کار ارائه می دهد. چنین مربیانی همچنین به شما کمک می کنند تا بهره وری بیشتری داشته باشید، کار و اداره کسب و کارتان را آسان تر کنند، و به شما کمک کنند تا به تمام جنبه های چشم انداز خود برای شرکت خود دست یابید.

سوال سوم: آیا مشاغل کوچک می توانند از مربیگری کسب و کار سود ببرند؟

پاسخ: کسب‌ و کارهای کوچک قطعاً می‌توانند از مربیگری کسب‌ و کار سود ببرند، شاید حتی بیشتر از شرکت‌های بزرگ. مسئله این است که بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک قادر به پرداخت هزینه یا دسترسی به مربیگری با کیفیت بالا نیستند. به همین دلیل در این زمینه کمی دچار چالش هستند که البته می توانند در ابتدا ازبیزینس کوچ با تجربه کمتر استفاده کنند و در ادامه و بعد از اندکی رشد، از یک بیزینس کوچ حرفه ای تر استفاده نمایند.

سخن پایانی

در این مقاله متوجه شدیم که بیزینس کوچینگ چیست و چه کسانی باید از آن استفاده کنند. ما در گام سمینار نیز با اساتید بسیاری همکاری داریم که جزء مربیان کسب و کار با تجربه و حرفه ای هستند. اگر می خواهید از مشاوره رایگان در این زمینه استفاده کنید، کافیست از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید.

نظر (5)

 1. […] دارد که باید به آن بپیوندید؟ آیا شرکت شما یک برنامه کوچینگ ارائه می دهد که شما را با یک کارمند ارشد که ممکن است […]

 2. […] باشید. در مقالات قبلی در مورد این که بیزینس کوچ کیست و بیزینس کوچینگ چیست به طور مفصل صحبت کرده […]

 3. رضا حسنی

  بسیارم عالی
  به نظر من هم بیزینس کوچینگ میتونه یک کمک خیلی بزرگ به کسب و کارها باشه
  من چندسال پیش یک مربی خوبی داشتم و باعث شد توی شغلم کلی پیشرفت کنم.

 4. […] چند مطلب قبلی در مورد بیزینس کوچینگ و اینکه چرا همه کسب و کارها به یک مربی کسب و کار خوب […]

 5. […] در ذهن شماست همین پرسش است. قبلا به طور مفصل در مورد بیزینس کوچینگ صحبت کردیم و در این مقاله جذاب قصد داریم تا در مورد […]

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه