اصل پارتو چیست و چگونه از آن در کسب و کار خود استفاده کنیم؟

اصل پارتو
وبلاگ توسعه کسب و کار

اصل پارتو چیست و چگونه از آن در کسب و کار خود استفاده کنیم؟

اصل پارتو یا قانون 80/20 را احتمالا شنیده باشید. این اصل به طور کلی بیان می کند که بیش از 80 درصد نتایج توسط 20 درصد ورودی شکل می گیرد.

تصور کنید اگر بتوانید ناامیدی و استرس ناشی از هدر دادن وقت و سرمایه خود در استراتژی های تجاری که نتایج مورد نظر شما را تولید نمی کنند، از بین ببرید، زندگی شما چقدر متفاوت خواهد بود. خبر خوب این است که راهی برای تقویت بهره وری و نتیجه کار سخت وجود دارد. این قانون 80/20 نامیده می شود که به عنوان اصل پارتو نیز شناخته می شود.

این ابزار به رهبران کمک می کند زمان، منابع و انرژی خود را در کجا متمرکز کنند. انجام این کار منجر به فرسودگی کمتر، روابط تجاری بهتر و افزایش سود و درآمد می شود.

قانون 80/20 چیست؟

قانون 80/20 بیان می کند که 80 درصد نتایج توسط 20 درصد ورودی تعیین می شود. به عنوان مثال، اگر هدف شما به دست آوردن 100 سرنخ جدید است، 80 سرنخ تنها از 20 درصد کارهایی که برای به دست آوردن آنها انجام داده اید به دست می آید. به همین دلیل مهم است که بدانید تلاش شما چگونه و کجا بیشترین تأثیر را دارد.

وقتی تشخیص می دهید که چه کاری برای ایجاد تفاوت انجام می دهید، شما و تیمتان می توانید 20 درصد کاری را که بهترین نتایج را ایجاد می کند، اولویت بندی کنید. انجام این کار همچنین استراتژی های کم اثر شما را از بین می برد. این امر افراد را از فرآیند «آزمایش و خطا» نجات می‌دهد که می‌تواند انرژی زیادی را صرف تلاش‌هایی کند که برای هدف شما ارزشمند نیستند.

چه کسی اصل پارتو را توسعه داد؟

اصل پارتو

ویلفردو پارتو، اقتصاددان ایتالیایی، دانشمند علوم سیاسی، اصل پارتو را در آغاز قرن بیستم مفهوم‌سازی کرد. اول، پارتو متوجه شد که 20 درصد نخود او رشد می کند و 80 درصد از محصول کلی او را تولید می کند. سپس، او این مفهوم را در توزیع ثروت به کار برد. او دریافت که 80 درصد از زمین های ایتالیا متعلق به 20 درصد از مردم ایتالیا است. این اصل فراتر از نخود و زمین در ایتالیا اعمال می شود، این مفهوم تقریباً در هر شرایطی در مورد ورودی ها و خروجی ها اعمال می شود. به عنوان مثال، 20 درصد از سخت‌کوش‌ترین اعضای تیم 80 درصد کل افزایش حقوق دریافت می‌کنند یا 20 درصد از همه مشتریان 80 درصد از فروش را تشکیل می‌دهند. در حالی که اعداد نباید دقیقاً 80/20 باشند، ایده این است که درصدها بسیار نامتناسب هستند.

در سال 1941، دکتر جوزف جوران، اصل پارتو را در مدیریت کسب و کار و عملیات به کار برد. او مانند پارتو دریافت: «برای بسیاری از پدیده‌ها، 80 درصد پیامدها از 20 درصد علل ناشی می‌شوند.» به همین دلیل، او این ایده را در یک قانون جهانی تطبیق داد که اذعان داشت تلاش متمرکز بر 20 درصد بالای یک ورودی منجر به 80 درصد نتیجه بهتر می شود. او از این نظریه برای اصلاح فرآیندهای تولید، مدیریت کنترل کیفیت و بهبود چشمگیر محصولات تجاری استفاده کرد. با گذشت زمان، این ایده در سراسر مشاغل کوچک پخش شد، مورد توجه قرار گرفت و هنوز هم امروزه در بین کارآفرینان محبوب است.

نمونه هایی از قانون 80/20

صاحبان مشاغل ممکن است تعجب کنند که قانون 80/20 در عمل چگونه به نظر می رسد. حوزه های مختلفی در کسب و کار شما وجود دارد که می توانید اصل پارتو را در محل کار تشخیص دهید. یک مکان عالی برای شروع، معیارهای شما است. اعداد نامتناسب داستانی را بیان می کنند. آنها به رهبران اجازه می دهند بدانند چه چیزی اشتباه است و چه چیزی درست است. اجازه دادن به ظهور این روندها مهم است زیرا به کارآفرینان و مدیران نشان می دهد که اولویت های اصلی شرکت کجاست.

به عنوان مثال، اگر سایت شما دارای پنج پست ویروسی است که منجر به فروش زیادی شده است. محتوای آن پست ها چه بود؟ حاوی کدام کلمات کلیدی بودند؟ آیا همه مقالات را یک شخص نوشته است؟ کنجکاو باشید و سعی کنید در موفقیت های خود شباهت هایی پیدا کنید.

اصل 80/20

در اینجا چند مثال دیگر از نحوه استفاده از اصل پارتو برای موفقیت آورده شده است:

ایجاد 80 درصد از رهبران بعدی شرکت با سرمایه گذاری بر روی 20 درصد اعضای تیم.

با اختصاص 20 درصد از زمان خود به دریافت مشاوره، 80 درصد دانش کسب و کار بیشتری به دست آورید.

با دوبرابر کردن 20 درصد از استراتژی هایی که بیشترین درآمد را به همراه دارند، 80 درصد سودآورتر شوید.

چگونه قانون 80/20 را در کسب و کار خود اعمال کنید

اگر شما نیز صاحب یک کسب و کار هستید می توانید از این قانون برای خود استفاده کنید. در ادامه به چند مورد اشاره کردیم که می توانید از آن ها بهره ببرید:

1. بر 20 درصد از مشتریان خود تمرکز کنید

یک استراتژی عالی برای رشد کسب و کار شما این است که بزرگترین مشتریان خود را غافلگیر، خوشحال و هیجان زده کنید. انجام این کار باعث می شود تا شتاب در کسب و کار شما ادامه یابد. در نظر بگیرید که چه اتفاقی می افتد اگر یک کسب و کار 80 درصد تلاش بیشتری برای جلب رضایت 20 درصد از مشتریان خود انجام دهد.

طرفداران برند شرکت شما موثرترین بازاریابان شما هستند. 20 درصد برتر شما با به اشتراک گذاشتن نظرات مثبت، پست کردن در مورد محصولات و خدمات شرکت شما در رسانه های اجتماعی و شروع گفتگو در مورد تجارت شما با دوستان و خانواده آنها حمایت خود را نشان می دهند. عشق آنها به شرکت شما آنها را به با ارزش ترین و نادرترین نوع مشتری تبدیل می کند. خریدار وفاداری که فروش های جدیدی نیز به ارمغان می آورد.

برای سرمایه گذاری بیشتر روی 20 درصد مشتریان برتر خود، این موارد را در نظر بگیرید:

برگزاری رویدادهای ویژه برای آنها.

هدایای غافلگیر کننده برای آنها ارسال کنید.

یادداشت تشکر شخصی همراه با سفارش آنها.

تماس مستقیم با مشتریان برای تشکر از حمایت آنها.

در حساب رسانه های اجتماعی خود به خریداران برتر خود پیام های شخصی بدهید.

ارائه تخفیف در خرید بعدی آنها.

به طور خودکار آنها را در هدایا و مسابقات وارد کنید.

به آنها اجازه دهید محصولات جدید را به صورت رایگان امتحان و بررسی کنند.

توسعه یک برنامه وفاداری مشتری با استفاده آسان و پر از پاداش های سرگرم کننده و ارزشمند.

همه اینها بخشی از یک تکنیک بازاریابی قدرتمند است که توسط شرکت هایی مانند آمازون، زاپوس و دیزنی استفاده می شود. آنها به جای تمرکز بر زمان، انرژی و پول بر روی دستیابی به مشتریان جدید با یک قیف بازاریابی سنتی، از چرخ بازاریابی استفاده می کنند. یک عامل بزرگ در تبدیل قیف به چرخ لنگر، تقویت تجربه مشتری است – به ویژه برای 20 درصد خریداران. همانطور که یکی از بنیانگذاران HubSpot می گوید: “هرچه طرفداران بیشتری داشته باشید، تبلیغات کمتری نیاز دارید.”

قانون پارتو

2. بزرگترین مشکلات شرکت را حل کنید

راه دیگر استفاده از قانون 80/20 شناسایی و از بین بردن موانعی است که مانع از دستیابی شرکت به پتانسیل کامل می شود. وقتی از اصل پارتو برای توسعه نتایج تجاری بیشتر استفاده می شود، به رهبران کمک می کند تا تلاش های ناکارآمد را تشخیص دهند و زمان بیشتری را صرف رسیدگی به این مشکلات کنند.

برای کار بر روی یافتن و حل مشکلات تجاری:

1. با نگاه کردن به معیارهای سازمان شروع کنید. KPIها کجا برآورده نشده اند؟ مهمترین مسائل ذکر شده توسط نمایندگان خدمات مشتری چیست؟ کدام استراتژی های بازاریابی کم اثرتر هستند؟ ترافیک وب سایت کجا کاهش می یابد؟ مشکل ریشه ای چیست؟ مدتی را صرف کنجکاوی در مورد دلیل بالا یا پایین بودن اعداد خاص کنید.

2. فهرستی از بزرگترین مشکلات کسب و کار، از جمله استراتژی های کم تاثیر را ایجاد کنید.

3. از یک وایت برد یا یک ورق کاغذ بزرگ استفاده کنید تا میزان مضر بودن این مسائل را در مقیاس 1 تا 5 (که 5 بدترین آنهاست) رتبه بندی کنید.

4. همه «5»ها را در یک لیست جدید و جداگانه با دو دسته قرار دهید: «چه چیزی را حذف کنیم» و «چه چیزی را باید اصلاح کنیم».

5. هر گروه را به سه موضوع محدود کنید تا آن را به «20 درصد» کاهش دهید.

6. با تیم خود ملاقات کنید و در مورد برنامه هایی برای دور شدن از استراتژی های موجود در لیست “چه چیزی را حذف کنید” بحث کنید.

7. از طریق یک جلسه حل مشکل با تیم رهبری خود برای مسائل موجود در لیست “چه چیزی باید برطرف شود” کار کنید.

8. برای اجرای راه حل ها برنامه ریزی کنید.

علاوه بر این مراحل، به یاد داشته باشید که تغییر بیش از حد در یک زمان می تواند عمیقاً یک تیم را تحت تأثیر قرار دهد. تغییر همه چیز برای تمرکز بر 20 درصد مشکلات اصلی شرکت بدون برنامه سازمانی می تواند باعث استرس اعضای تیم شود. اطمینان حاصل کنید که با توضیح دلایل پشت هر تغییر، مدیریت تغییر قوی را تمرین کنید. همچنین نحوه و زمان این تنظیمات را توضیح دهید. به عنوان یک رهبر، ارائه پاسخ‌های بیشتر از سؤالات مهم است.

3. روی چیزی که بیشترین پاداش را می دهد کار کنید

هنگام اجرای تجزیه و تحلیل اصل پارتو، به این فکر کنید که به عنوان یک کارآفرین یا رهبر چه نوع کاری انجام می دهید که واقعاً تفاوت ایجاد می کند. همانطور که کارشناس رهبری جان سی ماکسول می گوید: «اگر می خواهید چند کار کوچک را به درستی انجام دهید، خودتان آنها را انجام دهید. اگر می‌خواهید کارهای بزرگ انجام دهید و تأثیر زیادی بگذارید، تفویض اختیار را یاد بگیرید.» بدون این اصل رهبری، صاحبان مشاغل خود را در کاری غرق می‌کنند که به شرکت کمکی نمی‌کند تا به سطح بعدی برسد. زمان یکی از بزرگترین دارایی های یک کارآفرین است. به یاد داشته باشید، نحوه استفاده از آن می تواند کسب و کار شما را یا شکست دهد.

برای شروع واگذاری با استفاده از قانون 80/20:

1. فهرستی از کارهایی که روزانه انجام می دهید و اینکه هر یک از این مسئولیت ها چقدر زمان می برد، تهیه کنید.

2. در مرحله بعد، وظایف مهمی را که باید انجام دهید علامت بزنید. به عنوان مثال، این زمان می تواند برای برنامه ریزی استراتژیک، ملاقات با تیم رهبری و راهنمایی کارکنان باشد. کارهایی از این دست در 20 درصد اولویت های اصلی شما قرار دارند. این شامل مشاغلی مانند حقوق و دستمزد، برنامه ریزی کارمندان برای کار، پاسخ دادن به تلفن های کسب و کار، یا ایفای نقش به عنوان مدیر پروژه نمی شود.

3. وظایف خارج از «20 درصد» خود را به یک فرد توانا محول کنید.

4. مطمئن شوید که این شخص مایل است در قبال هر وظیفه جدید پاسخگو باشد.

5. انتظارات خود را برای یک کار خوب انجام دهید.

6. از زمان آزاد شده خود برای کار در زمینه هایی استفاده کنید که بهترین نتایج را به همراه دارد.

برای اینکه به ۲۰ درصد کاری که به عنوان یک کارآفرین اهمیت دارد وفادار بمانید، باید یاد بگیرید که چگونه «نه» بگویید. همانطور که استیو جابز در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل در سال 1997 بیان کرد:

“وقتی به تمرکز فکر می کنید، با خود می گویید، “خب، تمرکز یعنی “بله” گفتن. نه! تمرکز به معنای “نه” گفتن است.”

برای هر تعهد زمانی جدید از خود بپرسید: «آیا این در 20 درصد کاری که انجام می‌دهم بیش از هر کاری که انجام می‌دهم بر تجارت من تأثیر می‌گذارد؟» اگر پاسخ «نه» است، آن را قبول نکنید. در عوض، مسئولیت را به فردی که به آن اعتماد دارید محول کنید یا فرصت را رد کنید.

آنچه باید قبل از اجرای قانون 80/20 بدانید

قبل از اعمال اصل پارتو در کسب و کار و زندگی خود، وضعیت فعلی خود را ارزیابی کنید. به عنوان مثال، تیم فریس، نویسنده پرفروش و یکی از طرفداران بزرگ اصل پارتو، در هفته کاری 4 ساعته در مورد چگونگی انجام این کار بحث می کند. او می گوید کسانی که به دنبال ایجاد نتایج بهتر هستند باید دو سوال مهم را از خود بپرسند:

1. کدام 20 درصد منابع باعث 80 درصد مشکلات و ناراحتی من می شوند؟

2. کدام 20 درصد منابع منجر به 80 درصد از نتایج مطلوب و شادی من می شود؟

پاسخ های شما کلیدی برای داشتن یک کسب و کار شادتر است. اصل 80/20 می‌تواند رهبران را برای هدایت رشد و ایجاد نتایجی که به شرکت‌هایشان کمک می‌کند مأموریت خود را انجام دهند مجهز کند. زندگی به عنوان یک کارآفرین زمانی بسیار هیجان‌انگیزتر و لذت‌بخش‌تر می‌شود که هدف و اثربخشی با هم هماهنگ باشند و نتایج مفیدی را به همراه داشته باشند. به هر حال، ایجاد تأثیر مثبت بر دنیای اطراف شما چیزی است که سفر کارآفرینی را ارزش تمام تلاش و فداکاری می کند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه