از خودم متنفرم! 8 راه برای مبارزه با نفرت از خود

نفرت از خود
اعتماد به نفس و عزت نفس وبلاگ

از خودم متنفرم! 8 راه برای مبارزه با نفرت از خود

تنفر از خود می تواند روحیه انسان را به طور کلی نابود کند. از خودم متنفرم! شاید این جمله را زیاد شنیده باشید و حتی گاهی با خود آن را تکرار کرده‌اید. اما این نفرت از کجا سرچشمه می گیرد؟ چرا گاهی اوقات ما از خودمان متنفر می شویم و فکر می کنیم به هیچ دردی نمی خوریم؟

تنفر از خود نه تنها چیزی را که می توانید در زندگی به دست آورید محدود می کند، بلکه شرایط سلامت روانی مانند اضطراب و افسردگی را نیز بدتر می کند.

برای غلبه بر احساس تنفر از خود، مهم است که علائم و نشانه‌ها را بشناسید، علل و محرک‌های زمینه‌ای را درک کنید، تأثیرات قدرتمندی را که بر زندگی‌تان می‌گذارد، درک کنید، و در نهایت، برنامه‌ای برای غلبه بر این احساسات از خود داشته باشید. – تنفر داشته باشید و مهارت های مقابله سالم را برای احساس بهتر ایجاد کنید.

نشانه های تنفر از خود

در زیر برخی از نشانه‌های حکایتی وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است با تنفر از خود زندگی کنید، فراتر از اینکه گاهی اوقات خودگویی منفی داشته باشید.

فکر کردن به همه یا هیچ:

شما خود و زندگیتان را خوب یا بد می بینید، بدون هیچ گونه سایه خاکستری در میان. اگر اشتباهی مرتکب شوید، احساس می کنید که همه چیز خراب شده یا شکست خورده اید.

روی چیزهای منفی تمرکز کنید:

حتی اگر روز خوبی داشته باشید، به جای آن روی چیزهای بدی که اتفاق افتاده یا اشتباه رخ داده تمرکز می کنید.

استدلال عاطفی:

شما احساسات خود را به عنوان واقعیت در نظر می گیرید. اگر متوجه شدید که احساس بدی دارید یا دوست دارید یک شکست بخورید، پس فرض می کنید که احساسات شما باید حقیقت موقعیت را منعکس کند و در واقع شما بد هستید.

عزت نفس پایین:

شما عموماً عزت نفس پایینی دارید و وقتی در زندگی روزمره خود را با دیگران مقایسه می‌کنید، احساس نمی‌کنید.

به دنبال تأیید:

شما دائماً به دنبال تأیید خارج از طرف دیگران هستید تا ارزش خود را تأیید کنید. بسته به اینکه دیگران شما را چگونه ارزیابی می کنند یا در مورد شما چه فکری می کنند، نظر شما نسبت به خودتان تغییر می کند.
نمی توانید تعریف و تمجید را بپذیرید: اگر کسی چیز خوبی در مورد شما بگوید، آنچه گفته شده را نادیده می گیرید یا فکر می کنید که او فقط خوب است. شما در پذیرش تعارف مشکل دارید و تمایل دارید به جای پذیرفتن مهربانانه آنها را کنار بگذارید.

تلاش برای جا افتادن:

متوجه می شوید که همیشه احساس می کنید یک فرد خارجی هستید و همیشه سعی می کنید با دیگران هماهنگ شوید. احساس می کنید که مردم از شما بدشان می آید و نمی توانید بفهمید که چرا می خواهند با شما وقت بگذرانند یا واقعاً شما را دوست دارند.

انتقاد را شخصاً بپذیرید:

وقتی کسی انتقادی را مطرح می کند، برای شما سخت است و تمایل دارید آن را به عنوان یک حمله شخصی تلقی کنید یا مدت ها بعد از واقعیت به آن فکر کنید.

اغلب احساس حسادت می کنید:

حسادت خود را نسبت به دیگران حس می کنید و ممکن است آنها را کاهش دهید تا احساس بهتری نسبت به موقعیت خود در زندگی داشته باشید.

ترس از ارتباطات مثبت:

ممکن است دوستان یا شرکای بالقوه خود را از ترس دور کنید وقتی کسی خیلی به او نزدیک می شود و فکر می کنید که پایان بدی خواهد داشت یا تنها خواهید ماند.

برگزاری مهمانی های ترحم برای خود:

شما تمایل دارید که برای خودتان مهمانی های ترحم برپا کنید و احساس می کنید که در زندگی به شما خیلی بد شده است، یا اینکه همه چیز علیه شما انباشته شده است.

از رویاهای بزرگ می ترسید:

از داشتن رویاها و آرزوها می ترسید و احساس می کنید که باید به زندگی خود به شکلی محافظت شده ادامه دهید. شما ممکن است از شکست بترسید، از موفقیت بترسید یا بدون توجه به آنچه به دست می آورید، به خودتان نگاه کنید.

به خودتان سخت بگیرید:

اگر اشتباهی مرتکب شوید، برایتان سخت است که خودتان را ببخشید. همچنین ممکن است از کارهایی که در گذشته انجام داده اید یا انجام نداده اید پشیمان شوید. ممکن است در رها کردن و جابجایی اشتباهات گذشته مشکل داشته باشید.

دیدگاه بدبینانه:

شما دنیا را بسیار بدبینانه می بینید و از دنیایی که در آن زندگی می کنید متنفر هستید. احساس می کنید افرادی با دید مثبت نسبت به نحوه کارکرد واقعی جهان ساده لوح هستند. شما اوضاع را بهتر نمی بینید و دیدگاه بسیار تیره ای به زندگی دارید.

علل نفرت از خود

اگر این علائم خیلی آشنا به نظر می رسید، احتمالاً از خود می پرسید که چرا از خود متنفرید و چگونه به اینجا رسیدید. ممکن است فوراً پاسخ این سؤالات را ندانید، بنابراین مهم است که کمی وقت بگذارید تا فکر کنید. در زیر برخی از دلایل احتمالی برای بررسی وجود دارد.

منتقد درونی منفی

اگر فکر می‌کنید «از خودم متنفرم»، به احتمال زیاد یک منتقد درونی منفی دارید که دائماً شما را پایین می‌آورد. این صدای انتقادی ممکن است شما را با دیگران مقایسه کند یا به شما بگوید که به اندازه کافی خوب نیستید.

ممکن است احساس کنید که با سایر افراد متفاوت هستید و نمی‌دانید. این افکار ممکن است زمانی که با افراد دیگر هستید احساس طرد شده یا کلاهبردار را در شما ایجاد کند.

موارد زیر برخی از چیزهایی است که منتقد درونی شما ممکن است بگوید:

“فکر می کنی کی هستی که این کار را انجام دهی؟”
“هرچقدر هم که تلاش کنی هرگز موفق نخواهی شد.”
“شما این را به هم خواهید زد، همانطور که همه چیز را خراب می کنید.”
“چرا کسی مثل شما دوست دارد؟ باید یک انگیزه پنهانی وجود داشته باشد.”
“شما نمی توانید به کسی اعتماد کنید. آنها فقط شما را ناامید خواهند کرد.”
شما ممکن است آن دسر را هم بخورید.

و سوال اصلی اینجاست که امکان مبارزه با این حس وجود دارد؟ آیا می توان تنفر از خود را کنار گذاشت؟در ادامه به 8 مورد اصلی برای مبارزه با حس تنفر از خود پرداخته ایم:

1- ژورنالینگ را امتحان کنید

یک دفتر خاطرات داشته باشید تا در مورد روز خود و احساس خود در مورد آنچه اتفاق افتاده است فکر کنید. در مورد اتفاقات روز فکر کنید، موقعیت هایی را که ممکن است احساسات خاصی را برانگیخته باشند، بررسی کنید و به دلایل اصلی هرگونه احساس نفرت از خود توجه داشته باشید.

همانطور که هر روز در خاطرات خود می نویسید، به دنبال الگوها باشید و هدف خود را برای آگاهی بیشتر از چگونگی تغییر احساسات خود داشته باشید. تحقیقات نشان می دهد که نوشتن رسا مانند ژورنال نویسی می تواند به کاهش پریشانی روانی کمک کند

2- با منتقد درونی خود صحبت کنید

همانطور که شروع به آگاهی بیشتر از احساسات خود و محرک های آنها می کنید، سعی کنید افکاری را که در مواجهه با رویدادهای منفی در سر دارید را شناسایی کنید. از خود سؤال کنید که آیا افکار شما واقع بینانه هستند یا اینکه درگیر تحریف افکار هستید.

سعی کنید در مقابل قلدر درونی خود بایستید و با ندای درونی خود با استدلال هایی مخالف آن مقابله کنید. اگر برایتان سخت است که به تنهایی صدایی قوی بسازید، تصور کنید که نقش شخص قوی تری را که می شناسید – مانند یک دوست، فرد مشهور یا ابرقهرمان – بازی می کنید و با صدای انتقادی در ذهن خود صحبت می کنید.

3- مهربانی به خود را تمرین کنید

به جای اینکه از خود متنفر باشید، تمرین کنید که به خودتان مهربانی نشان دهید. این به معنای نگاه کردن به موقعیت‌ها در زاویه‌ای دیگر، دیدن چیزهای خوبی است که انجام داده‌اید و به تفکر سیاه یا سفید پایان دهید. به دوست یا عزیزی که افکار مشابهی در مورد خودش دارد چه می گویید؟

آیا آن اتفاق بدی که افتاد واقعاً پایان دنیا بود؟ آیا می‌توانید شرایط را مجدداً تنظیم کنید تا به جای یک فاجعه، آن را یک عقب‌گردی بدانید؟ وقتی بتوانید با خودتان مهربان‌تر باشید، احساسات مثبت‌تر و صدای درونی مثبت را باز خواهید کرد. تحقیقات نشان می دهد که درمان متمرکز بر شفقت می تواند عزت نفس را بهبود بخشد، که می تواند برای کاهش نفرت از خود مفید باشد.

4- وقت خود را با افراد مثبت سپری کنید

به جای معاشرت با افرادی که به شما احساس بدی می دهند، با افرادی که حال شما را خوب می کنند معاشرت کنید. اگر افراد مثبتی در زندگی روزمره خود ندارید، عضویت در یک گروه پشتیبانی را در نظر بگیرید. اگر مطمئن نیستید که کجا می توانید یکی از آنها را پیدا کنید، اتحاد ملی برای بیماری های روانی محل خوبی برای شروع است، صرف نظر از اینکه با چه نوع مشکلات سلامت روانی ممکن است با آن مواجه شوید.

5- مدیتیشن را تمرین کنید

اگر برایتان سخت است که سرعت خود را کاهش دهید و خود را از تفکر منفی دور کنید، سعی کنید یک تمرین مدیتیشن منظم را شروع کنید. درگیر شدن در مدیتیشن راهی برای خاموش کردن صدای منفی در ذهن شماست. همچنین مانند یک ماهیچه است. هر چه بیشتر تمرین کنید، راحت تر می توانید ذهن خود را آرام کنید و افکار منفی را رها کنید.

6- به یک روانشناس مراجعه کنید

اگر با سلامت روان خود دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است از مراجعه به یک روانشناس سود ببرید. در حالی که این امکان وجود دارد که ذهنیت خود را به تنهایی تغییر دهید، یک روانشناس می تواند به شما کمک کند تا سریعتر با آسیب های گذشته مقابله کنید و شما را به سمت الگوهای فکری مفیدتر راهنمایی کند.

7- مراقب خودت باش

به جای انجام رفتارهای مخرب خود، به مراقبت از خود بپردازید. این رویکرد به معنای مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود با انجام تمام کارهایی است که باعث می شود احساس خوبی داشته باشید. غذاهای سالم بخورید، به طور منظم ورزش کنید، به اندازه کافی بخوابید، زمان استفاده از شبکه های اجتماعی و صفحه نمایش را کاهش دهید، در طبیعت وقت بگذرانید، و با مهربانی با خودتان صحبت کنید.

8- به سمت زندگی کردن که می خواهید حرکت کنید

پادزهر احساس بد همیشه شروع به برداشتن گام‌های کوچک به سمت آنچه در زندگی می‌خواهید است. این ممکن است به معنای یافتن مسیر شغلی جدید، سفر، رهایی از بدهی، پایان دادن به یک رابطه، تشکیل خانواده یا دور شدن از خانه باشد. ارزش های خود را تعیین کنید و سپس شروع به عمل مطابق با آنها کنید. هنگامی که شروع به هماهنگی با ارزش های خود کردید، راحت تر می توانید به خود اعتماد کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه