چگونه مهارت گوش دادن را تقویت کنیم

مهارت گوش دادن
وبلاگ توسعه فردی

چگونه مهارت گوش دادن را تقویت کنیم

گوش دادن فعال و آگاهانه مهارتی است که اگر آن را به درستی بیاموزیم، می توانیم ارتباطات بهتری در محل کار و زندگی داشته باشیم. جمله زیبایی وجود دارد که می گوید ما دو گوش داریم و یک دهان. پس دو برابر حرف زدن باید گوش دهیم.

ارتباط موثر در محل کار برای دهه ها موضوع مورد بحث بوده است، اما به ندرت به دلیل عدم آگاهی و مالکیت شخصی همه طرف ها به آن پرداخته یا اجرا می شود.

ارتباط موثر فقط این نیست که واضح صحبت کنید یا کلمات مناسب را پیدا کنید. با گوش دادن آگاهانه و حضور شروع می شود. در این مقاله نحوه بهبود مهارت های گوش دادن برای برقراری ارتباط موثر را آماده کرده ایم. البته در این مقاله بیشتر به گوش دادن فعالانه در محل کار پرداخته شده است.

تفاوت گوش دادن و شنیدن

بین گوش دادن و شنیدن تفاوت های فاحشی وجود دارد. گوش دادن مستلزم قصد، تلاش متمرکز و تمرکز است، در حالی که شنیدن صرفاً شامل آگاهی سطح پایین از صحبت شخص دیگری است. گوش دادن یک فعالیت داوطلبانه است که به فرد امکان می دهد در لحظه حضور داشته باشد در حالی که شنیدن منفعل و بدون زحمت است.

گوش دادن می تواند یکی از قدرتمندترین ابزارهای مهارت ارتباطی شما باشد، زیرا برای درک پیامی که به آنها گفته می شود باید گوش دهید. در نتیجه این درک عمیق تر، ارتباطات را می توان ساده کرد زیرا سطح درک بالاتری وجود دارد که سؤالات، مکالمات و حل مسئله عملی را تسهیل می کند. و فقط به این دلیل که چیزی شنیدید به این معنی نیست که واقعاً آن را فهمیده اید.

مغز شما دائماً محیط شما را برای تهدیدها، فرصت‌ها و موقعیت‌ها بررسی می‌کند تا توانایی شما برای ارتقای بقا را ارتقا دهد. با این حال، در حالی که ما مدت‌ها از روزهای نگرانی در مورد خورده شدن توسط حیات وحش گذشته‌ایم، مدار عصبی مسئول این مکانیسم‌ها هنوز به روانشناسی و پردازش عصبی ما متصل است.

یک مثال کلاسیک در این مورد، شکل گیری خاطرات است. نمونه موردی: در 3 مرداد 1395 کجا بودید؟ برای بسیاری از شما که این مقاله را می خوانید، ذهن شما کاملا خالی می شود، که لزوما بد نیست.

مغز بسیار کارآمدتر از آن است که جزئیات مربوط به هر رویدادی را که در زندگی شما اتفاق می افتد حفظ کند، عمدتاً به این دلیل که بسیاری از رویدادهایی که رخ می دهند همیشه آنقدر مهم نیستند. مغز اهمیتی نمی‌دهد – و نباید – اهمیتی بدهد که سه هفته پیش برای ناهار چه خورده‌اید یا چه رنگی پیراهنی پوشیده‌اید. اما اگر کسی از شما به یاد دارید در 3 مرداد 1395 کجا بودید، این تاریخ احتمالاً به نوعی برای شما اهمیت دارد. شاید تولد بوده یا سالگرد. شاید روزی بود که فرزندت به دنیا آمد. حتی ممکن است روزی باشد که فرد خاصی را در زندگی خود از دست داده اید.

مغز انسان

صرف نظر از شرایط، مغز به شدت از طریق احساسات و درگیری تحریک می شود، به همین دلیل است که معمولاً خاطرات در این موقعیت ها ذخیره می شوند. هنگامی که مراکز عاطفی مغز فعال می شوند، مغز به احتمال زیاد رویدادی را به خاطر می آورد. و این نیز زمانی صادق است که قصد و تمرکز برای گوش دادن به یک مکالمه اعمال شود.

استفاده از این مسیرهای بقای اولیه برای بهینه سازی ارتباطات خود در محل کار، به معنای واقعی کلمه کار بیهوده ای است.

تمرکز عمدی و تلاش‌های متمرکز در درازمدت نتیجه خواهد داد زیرا اطلاعات بیشتری را حفظ می‌کنید و زمان آسان‌تری برای یادآوری آن‌ها در طول مسیر خواهید داشت و باعث می‌شود در مقابل دوستان و همکارانتان مانند یک فوق ستاره به نظر برسید. زمان برای بوسیدن آن روزهای یادداشت برداری دور است!

ارتباط موثر همیشه از طریق کلمات نیست

در حالی که ما معمولاً ارتباط را با کلمات و جملات تاکیدی کلامی مرتبط می‌دانیم، ارتباط می‌تواند در همه اشکال باشد. در عصر ملاقات آنلاین که در آن زندگی می کنیم، استفاده و درک این اشکال دیگر زبان بسیار چالش برانگیزتر شده است. و این به این دلیل است که وقتی با شخصی که با او صحبت می کنیم، به طور معمول راحت تر دیده می شوند.

زبان بدن می تواند نقش مهمی در نحوه تفسیر کلمات و ارتباطات ما ایفا کند، به خصوص زمانی که قطع ارتباط وجود دارد. وقتی کسی یک چیز را به شما می گوید، اما زبان بدن او چیزی کاملاً متفاوت را فریاد می زند، مشخص است که چیزی را پنهان می کند. مغز ما بلافاصله شروع به جستجوی اطلاعات بیشتر می کند و ناگزیر ما را وادار می کند تا سوالاتی را دنبال کنیم که وضوح بیشتری را برای وضعیت موجود ارائه می دهد. و در تمام واقعیت، نگفتن چیزی ممکن است به اندازه گفتن واقعی چیزی مهم باشد.

این انتخاب‌های ارتباطی غیرکلامی که معمولاً نادیده گرفته می‌شوند، می‌توانند اطلاعات زیادی در مورد نیات، احساسات و انگیزه‌ها ارائه دهند. ما این کار را ناخودآگاه انجام می دهیم و با هر رویارویی، مکالمه و تعاملی که درگیر می شویم این اتفاق می افتد. جادو در استفاده و تفسیر فعال این سیگنال ها برای بهبود مهارت های شنیداری و مهارت های ارتباطی شما نهفته است.

مغز ما برای تفسیر دنیایمان طراحی شده است، به همین دلیل است که ما در تشخیص ظرایف ظریف و قطع ارتباط اساسی در برخوردهای معمولی خود بسیار خوب هستیم. بنابراین، وقتی متوجه پیام‌های متضاد بین ارتباطات کلامی و غیرکلامی می‌شویم، مغز ما را در مسیر عیب‌یابی قرار می‌دهد.

کدام پیام ها در طول زمان با این موضوع سازگار هستند؟ کدام عبارات با آنچه که واقعاً می‌خواهند به من بگویند، همسو نیستند؟ چگونه باید کلمات و زبان بدن آنها را تفسیر کنم؟

فرض کنید می‌خواهیم مسائل را حتی بیشتر از این هم تجزیه کنیم. در این صورت، باید درک کرد که زبان بدن معمولاً یک رویداد ناخودآگاه است، به این معنی که ما به ندرت به زبان بدن خود فکر می کنیم. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که تمرکز اصلی مغز ما این است که کلمات و عبارات را برای ارتباط کلامی در کنار هم قرار دهد، که معمولاً به سطح بالاتری از پردازش نیاز دارد. این بدان معنا نیست که زبان بدن همیشه حقیقت را می گوید، اما سرنخ هایی را برای کمک به ما در سنجش اطلاعات ارائه می دهد که می تواند در دراز مدت بسیار مفید باشد.

تفسیر فعال زبان بدن می تواند در مهارت های ارتباطی شما برتری ایجاد کند. همچنین می تواند به عنوان ابزاری برای ارتباط با فردی که با او صحبت می کنید استفاده شود. این فرآیند عمیقاً در بافت انسانی ما ریشه دوانده است و از روش‌های مشابهی استفاده می‌کند که نوزادان هنگام یادگیری مهارت‌های جدید از ویژگی‌های والدین خود در سال‌های اولیه رشد استفاده می‌کنند.

مهارت گوش دادن موثر

انعکاس وضعیت یا موضع یک فرد می تواند یک پیوند ظریف ایجاد کند و احساس شبیه بودن به یکدیگر را تسهیل کند. این فرآیند از طریق فعال شدن نواحی خاص مغز از طریق تحریک نورون های تخصصی به نام نورون های آینه ای آغاز می شود.این نورون های خاص در حین تماشای یک فرد در حال انجام یک فعالیت یا کار فعال می شوند و یادگیری، صف بندی و درک را تسهیل می کنند. آنها همچنین به فردی که یک عمل را تماشا می کند اجازه می دهد تا در اجرای فیزیکی عمل، ایجاد تغییرات در مغز، و تغییر ساختار کلی مغز برای افزایش خروجی آن فعالیت انتخابی، کارآمدتر شود.

گوش دادن با قصد و نیت می تواند به شما کمک کند همکار خود را درک کنید، و وقتی با هم آینه زبان بدن همراه شود، می توانید به همکار خود احساس کنید که شما دو نفر شبیه هم هستید. این ترفند ساده می تواند یک پیوند بیشتر از درک و ارتباط را در تمام جنبه های گفتگو تسهیل کند.

همه عوامل حواس پرتی را یکبار برای همیشه حذف کنید

همانطور که جیم ران می گوید، “آنچه که انجام دادن آن آسان است، انجام ندادن آن نیز آسان است.” و این یک اصل زیربنایی است که در تمام جنبه های ارتباط برقرار است. حواس پرتی یک راه مطمئن برای اطمینان از عدم درک یا تفسیر مکالمه است که به نوبه خود ناکارآمدی و پایه ضعیفی برای ارتباط ایجاد می کند.

این نباید تعجب آور باشد، به خصوص در عصر حاضر که مردم دائماً توسط رسانه های اجتماعی، پیام های متنی و چک کردن بی پایان ایمیل های خود پرت می شوند. ما در یک هنجار فرهنگی گیر کرده ایم که عشق ما را به عجله اعتیادآور دوپامین ربوده و توانایی ما را برای تمرکز واقعی تلاش هایمان بر روی کار در دست تغییر داده است. و این عوامل حواس‌پرتی فقط برای زمانی که استفاده می‌شوند، حواس‌پرتی نیستند. آن‌ها از قدرت ذهنی و فرآیندهای مرکزی استفاده می‌کنند که به طور ثانویه توانایی ما را برای بازگشت به مسیر عقب می‌اندازد.

گلوریا مارک، محقق UC Irvine، کشف کرد که به طور متوسط ​​23 دقیقه و 15 ثانیه طول می کشد تا مغز ما پس از یک وقفه به اوج تمرکز خود برسد. بله، به درستی خوانده‌اید – حواس‌پرتی‌ها پرهزینه، مستعد خطا هستند و هنگام دریافت لایک جدید در نمایه رسانه‌های اجتماعی‌تان، به‌غیر از ضربه زدن به نفس، فایده‌ای ندارند.

جلسات باید یک خط مشی عدم تماس تلفنی را اجرا کنند، تماس‌های ویدئو کنفرانس باید در مرورگر خود بدون هیچ برگه‌ای باز تنظیم شوند، و تمام به‌روزرسانی‌ها، اعلان‌ها و درخواست ایمیل باید فوراً در صورت امکان خاموش شوند تا همه حواس‌پرتی‌ها در طول جلسه حذف شوند. .

دو صد گفته چون نیم کردار نیست

ارتباط موثر در محل کار نباید چالش برانگیز باشد، اما باید عمدی باشد. دانش فقط می‌تواند ما را تا این جا پیش ببرد، اما بار دیگر، دانستن چیزی با عملی کردن آن بسیار متفاوت است.

درست مانند دوچرخه سواری، هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، آسان تر می شود. استاد ارتباط شنوندگان فوق العاده ای هستند که به آنها امکان می دهد در محل کار و زندگی ارتباط برقرار کنند. اگر واقعاً می‌خواهید مالک ارتباطات خود باشید، باید این اطلاعات را امروز پیاده‌سازی کنید و یاد بگیرید که چگونه مهارت‌های شنیداری خود را بهبود ببخشید.

کلمات خود را با دقت انتخاب کنید، با دقت گوش دهید، و مهمتر از همه، در لحظه حضور داشته باشید – زیرا این کاری است که اساتید ارتباط برقرار می کنند، و شما هم می توانید آن را انجام دهید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه