چگونه یک برنامه توسعه شغلی 5 ساله ایجاد کنیم

برنامه توسعه شغلی
وبلاگ توسعه کسب و کار

چگونه یک برنامه توسعه شغلی 5 ساله ایجاد کنیم

توسعه شغلی قسمتی از زندگی کاری است که همه به آن نیاز دارند. چه به تازگی شروع به کار کرده باشید و چه در حرفه خود به خوبی در حال پیشرفت هستید، ایجاد یک برنامه پنج ساله برای پیشرفت شغلی خود بهترین استراتژی برای دستیابی به اهداف پیشرفت کوتاه مدت شما است. چرا؟ زیرا اهدافی که یادداشت می‌شوند سریع‌تر از اهدافی که بی‌حوصله در سرمان شناور هستند به دست می‌آیند. فرآیند نوشتن اهداف به شما کمک می کند تا گام های بعدی مشخصی را که می توانید برای دستیابی به آنها بردارید، برنامه ریزی کنید.

چگونه برنامه توسعه شغلی 5 ساله خود را ایجاد کنید

مزیت برنامه ریزی پنج ساله به جای 10، 15 یا 20 سال آینده این است که می توانید به وضوح مراحل مورد نیاز برای دستیابی به چشم انداز خود را ببینید. در این مقاله از گام سمینار هفت مرحله برای ایجاد برنامه توسعه شغلی 5 ساله را آورده ایم که می تواند در این مسیر به شما کمک کند:

مرحله 1: برای رویاپردازی وقت بگذارید

اولین قدم مهم این است که برای فکر کردن به موقعیتی که می‌خواهید در پنج سال آینده به دست آورید، زمان بگذارید. مطمئن شوید که چرایی توسعه کار خود را بدانید. هدف نهایی شما باید شما را هیجان زده کند و منعکس کننده کاری باشد که دوست دارید انجام دهید. اکنون، هدف پنج ساله خود را بنویسید. این به عنوان سرفصل برنامه شما عمل می کند.

هر طرحی با تعریف یک نتیجه مورد انتظار شروع می شود. سپس، پس از تعریف، برنامه اقدام به طور طبیعی شروع به شکل گیری می کند. هنگامی که رویای مورد نظر خود را مشخص کردید و مسیر عمل را تعیین کردید، قطعات در جای خود قرار می گیرند و با جاه طلبی های شما هماهنگ می شوند.

یک طرح برای حرکت از نقطه A به نقطه B خطی نیست، بلکه همگرایی چندین طرح فرعی یا گام کوچک است. بله، برنامه پنج ساله توسعه شغلی شما به تدریج شما را به یک هدف نهایی سوق می دهد، اما رسیدن به آن به تلاش در چندین جبهه مختلف نیاز دارد.

برای مثال، اگر به دنبال یک یا چند ترفیع شغلی در بازه زمانی پنج ساله هستید، برنامه خوب طراحی شده شما باید فراتر از رفتن به منابع انسانی و پر کردن یک درخواست باشد. شما باید گام های ملموسی بردارید که توانایی شما را در قبول مسئولیت بیشتر و ارزش افزودن بیشتر به شرکت ثابت می کند. سپس، برای اطمینان از اینکه در مسیر خود باقی می‌مانید، باید چندین بررسی و جلسات با مدیران بالاتر شرکت برنامه‌ریزی کنید

توسعه شغلی

مرحله 2: مهارت های خود را تقویت کنید

شما هرگز پیشرفت نخواهید کرد مگر اینکه در یک تخصص حرفه ای باشید. مهارت های فنی مورد نیاز برای رسیدن به هدف پنج ساله خود را بررسی کنید. تصور کنید که برای به دست آوردن این مهارت ها باید چه فعالیت هایی را دنبال کنید. آیا آموزش بیشتر نیاز دارید؟ آیا می توانید از طریق شغل، کار داوطلبانه یا یک سمینار جانبی فرصت های آموزشی پیدا کنید؟ تمام مهارت هایی را که باید به آنها تسلط پیدا کنید، همراه با استراتژی های خود برای دستیابی به آنها در برنامه پنج ساله توسعه شغلی خود فهرست کنید.

مرحله 3: مهارت های نرم خود را تقویت کنید

در مورد افرادی که در رده های بالای شرکت یا صنعت خود هستند که آنها را تحسین می کنید فکر کنید. هر ویژگی که دارند و باعث می شود این رهبران در نقش خود مؤثر باشند را بنویسید. اینها احتمالاً شامل مهارت های نرم متعدد همراه با تمام مهارت های فنی می شوند! به هر حال، هر چه فرد مسئولیت بیشتری به عهده بگیرد، نیاز به مدیریت افراد بیشتر می شود، که نیازمند هوش عاطفی است که مهارت های نرم فراهم می کند.

آیا شما هر یک از این مهارت ها را دارید یا باید روی توسعه آنها کار کنید؟ مهارت هایی که برای توسعه نیاز دارید را فهرست کنید. سپس، نحوه دستیابی به آنها را در نظر بگیرید.
به عنوان مثال، آیا شما نیاز دارید که بتوانید با اطمینان و شیوایی در مقابل گروه زیادی از مردم صحبت کنید؟ ممکن است بخواهید به یک باشگاه محلی بپیوندید تا این مهارت حیاتی را بدست آورید. برعکس، شاید شما کسی باشید که در یک چت یا تماس گروهی هستید که همیشه در حال صحبت کردن است. اگر چنین است، ممکن است مجبور باشید به خود یادآوری کنید که بیشتر اوقات در حالت “بی صدا” بمانید.

آیا توانایی یک رهبر صنعت برای حل تعارضات را تحسین می کنید؟ متعهد شوید که پادکست‌هایی را درباره استراتژی‌های موثر حل تعارض بخوانید یا تماشا کنید. در صورت لزوم، یک کلاس در مورد آن شرکت کنید. یا اگر شرکت شما هزینه آن را پرداخت نمی کند، ببینید آیا کلاس آنلاینی وجود دارد که بتوانید فقط با یک سرمایه گذاری کوچک در آن شرکت کنید یا خیر.

فهرستی از تمام مهارت‌های نرمی که در حال جمع‌آوری هستید و کلاس‌هایی که شرکت کرده‌اید، داشته باشید. به این ترتیب، برنامه پنج ساله خود را برای تقویت مهارت های نرم خود اجرا می کنید.

مهارت توسعه شغلی

مرحله 4: یاد بگیرید چگونه بیشترو بهتر دیده شوید

صرف نظر از اینکه شما یک برون گرا پرهیاهو هستید یا یک درون گرا، شبکه های حرفه ای خود را گسترش دهید و به مردم اجازه دهید توانایی های خود را بدانند. فهرستی از افرادی که می توانند به شما در دستیابی به هدفتان کمک کنند تهیه کنید و سپس راهبردی را در نظر بگیرید که چگونه به طور مستقیم و غیرمستقیم توجه آنها را جلب کنید.

مهمترین مکان برای شروع در شرکت خودتان است. هنگامی که برنده یک مزایده هستید یا یک وب سایت جذاب ایجاد می کنید یا پروژه ای را به هر طریقی پیش می برید، واقعاً باید به مردم اطلاع دهید.همچنین، تصور نکنید که می‌توانید ایمیلی را که افراد بالاتر حتماً می‌خوانند، حذف کنید. شما باید با تبلیغ دستاوردهای خود راحت باشید. هیچ کس این کار را برای شما انجام نخواهد داد.

مرحله 5: اگر در محل کار مورد تمجید قرار نمی گیرید، برای یافتن یک شغل جدید آماده باشید.

متأسفانه، شرکت می تواند یک مکان رقابتی باشد. مزیت کلیدی ایجاد یک برنامه پنج ساله این است که همیشه می توانید از آن برای مشاهده موقعیت زمانی خود در جدول زمانی پیش بینی شده خود استفاده کنید. اگر سه سال است که ترفیع نگرفته اید، وقت آن رسیده که شغل جدیدی پیدا کنید. حداقل تمام مهارت‌های فنی و مهارت‌های نرمی را که توسعه داده‌اید، خواهید داشت و آماده ارسال رزومه خود به شرکت های بهتر هستید.

مرحله 6: شبکه سازی را شروع کنید

آیا گروهی از متخصصان جوان مرتبط با صنعت شما وجود دارد که باید به آن بپیوندید؟ آیا شرکت شما یک برنامه کوچینگ ارائه می دهد که شما را با یک کارمند ارشد که ممکن است وکیل شما شود جفت می کند؟ آیا لازم است حضور لینکدین خود را گسترش دهید و شروع به اظهار نظر و ارسال مشاهدات صنعت خود کنید؟

این استراتژی ها را به برنامه توسعه شغلی پنج ساله خود اضافه کنید.

مرحله 7: طرح خود را به صورت گرافیکی ترسیم کنید

اکنون، اقدامات و استراتژی های خود را در قالبی بصری قرار دهید که همه عناصر را با هم نشان دهد. گرافیک شما می تواند استراتژی های همزمان را به تصویر بکشد، یا می تواند یک طرح خطی باشد یا می توانید با یک طرح خطی شروع کنید و به آن سبک درخت خانواده را اضافه کنید، زیرا متوجه می شوید که باید مهارت های بیشتری را جمع آوری کنید.

برای ترسیم برنامه توسعه شغلی پنج ساله خود، یک نمودار گانت مدیریت پروژه یا یک چک لیست را تطبیق دهید. دسته بندی کد رنگ و زمان تکمیل را نشان می دهد. چندین الگوی توسعه پروژه را می توان به صورت آنلاین پیدا کرد و بسیاری از آنها ممکن است به عنوان یک گرافیک بصری قابل اجرا برای برنامه توسعه شغلی پنج ساله شخصی شما باشد.

پیشرفت شغلی در 5 سال

برنامه خود را مرتباً مرور کنید

برنامه خود را قابل مشاهده نگه دارید (اما نه برای همه که در شرکت ببینند.) متعهد شوید که هر ماه آن را بررسی و دوباره کار کنید. با تغییر نقش های شما، ممکن است مجبور شوید هدف کلی خود را تغییر دهید و برخی از موارد عمل را اصلاح کنید. اگر عادت کرده باشید برنامه اقدام خود را به روز نگه دارید، انجام این کار آسان تر است. این باید به عنوان یادآوری دائمی از جاه طلبی کلی شما در طول یک دوره پنج ساله و سفر شخصی شما برای رسیدن به آنجا باشد.

نمونه برنامه توسعه شغلی 5 ساله

سال اول: جا افتادن در شغل

سه ماهه اول: با رهبران شرکت آشنا شوید.
سه ماهه دوم: یک کوچ در داخل شرکت (یا خارج) پیدا کنید.
سه ماهه سوم: ضروری شوید.
سه ماهه چهارم: درخواست بررسی عملکرد و افزایش آن کنید.

سال دوم: مهارت‌های بیشتری کسب کنید

سه ماهه اول: فرصت ها / هزینه ها / تعهدات زمانی آموزشی را شناسایی کنید.
سه ماهه دوم: برای آموزش اقدام کنید.
سه ماهه سوم: فرصت های آموزشی بیشتر را دنبال کنید.
سه ماهه چهارم: مهارت های جدید را در موقعیت جدید به کار ببرید.

سال سوم: ارتقای شغلی خود را تضمین کنید یا شغل جدیدی پیدا کنید

سه ماهه اول: ارائه هدف به سرپرست برای بازخورد.
سه ماهه دوم: شواهدی از عملکرد استثنایی جمع آوری کنید.
سه ماهه سوم: برای هر فرصتی در داخل شرکت و/یا خارج از شرکت اعمال شود.
سه ماهه چهارم: انتقال به موقعیت های جدید.

سال چهارم: ساخت شبکه حرفه ای

سه ماهه اول: انجمن های صنعتی را شناسایی کنید.
سه ماهه دوم: حضور لینکدین را افزایش دهید.
سه ماهه سوم: شروع به شرکت در جلسات/رویدادهای انجمن کنید.
سه ماهه چهارم: نقش رهبری را در انجمن به عهده بگیرید.

سال پنجم: برای گام بعدی در پیشرفت شغلی آماده شوید

سه ماهه اول: به دنبال تکالیف اضافی باشید.
سه ماهه دوم: شواهدی از عملکرد استثنایی جمع آوری کنید.
سه ماهه سوم: ارائه هدف به سرپرست برای بازخورد.
سه ماهه چهارم: برای هر دهانه ای اعمال شود. انتقال به موقعیت جدید

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه