8 سوالی که به شما کمک می کند تا شغل دلخواهتان را پیدا کنید

راهنمای انتخاب شغل
توسعه فردی وبلاگ

8 سوالی که به شما کمک می کند تا شغل دلخواهتان را پیدا کنید

انتخاب شغل کار سختی نیست اما ممکن است پیچیده باشد. ما تقریبا نیمی از عمر مفید خود را در محل کار می گذرانیم. پس بسیار مهم است تا شغلی را انتخاب کنیم که علاوه بر درآمد مناسب، به آن علاقه داشته باشیم.

متاسفانه بسیاری از افراد هرگز نمی توانند متوجه شوند که به چه حرفه و شغلی علاقه دارند و در اکثر مواقع اولین شغلی که پیدا می کنند را انتخاب کرده و در آن مشغول به فعالیت می شوند. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه بفهمیم به چه شغی علاقه داریم و اصلا چه شغلی را انتخاب کنیم که در آن موفق شویم.

برای این کار تست های بسیار زیادی وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. ما در این مطلب از گام سمینار 8 سوالی را آماده کرده ایم که با پاسخ به آن می توانید تا حدود زیادی از علائق خود مطلع شوید و با چشم بازتری حرفه خود را انتخاب کنید.

مقدمه را طولانی تر نمی کنیم و به سراغ سوالات می رویم:

1-  سبک زندگی خود را بررسی کنید

نگاهی به سبک زندگی فعلی خود داشته باشید. در چند سال اخیر سبک زندگی شما چگونه بوده است؟ آیا از بیدار شدن صبح زود متنفر هستید؟ آیا سفر کردن را دوست دارید و یا بیشتر علاقه دارید در شهر خود بمانید؟

سبک زندگی شما برای انتخاب شغل آینده بسیار مهم است. چون تغییر سبک زندگی بسیار مشکل و زمانبر است و اگر خیلی اهل تغییر نیستید سعی کنید شغلی را انتخاب کنید که با سبک زندگی فعلی شما همخوانی داشته باشد.

2. آیا این شغل من را به چالش می کشد؟

تصور کنید که یک ورزشکار حرفه ای با استعداد هستید و در مدرسه ابتدایی با بچه ها مسابقه می دهید. مطمئناً، شما در هر مسابقه پیروز خواهید شد، اما آنقدر احساس رضایت نخواهید داشت که گویی توسط دیگر متخصصان با استعداد به چالش کشیده شده اید. انتخاب شغل مستلزم آن است که فرصت رشد و پیشرفت را بسنجید.

این مهم است زیرا شغل انتخابی شما به شما این امکان را می دهد که مهارت های جدیدی را ایجاد کنید، به تحصیلات اضافی برسید و پایگاه دانش خود را گسترش دهید.

همانطور که در حرفه خود رشد می کنید، کارهایی که زمانی دشوار بودند، آسان خواهند شد. هنگامی که این اتفاق می افتد، شما دو انتخاب خواهید داشت. شما می توانید تا پایان عمر پیشرفت خود را کنار بگذارید، یا می‌توانید چالش‌های جدیدی را در زمینه‌هایی که موفقیت در آنها تضمین نشده است، بپذیرید.

مشکل این تصمیم در ترس ما از شکست است. وقتی چالش‌های جدیدی را انجام می‌دهید، یک منحنی یادگیری ایجاد می‌شود که می‌تواند ترس و شک به خود ایجاد کند.

اجازه ندهید ترس شما از ناشناخته ها باعث شود در منطقه راحتی خود بمانید.

3. چه کسی می تواند من را راهنمایی کند؟

شما فقط چیزهایی را می دانید که می دانید!، و اگر می خواهید بیشتر بدانید، یا باید خودتان آن را تجربه کنید یا از تجربیات دیگران بیاموزید.

با پیدا کردن شخصی در شغلی که می خواهید انتخاب کنید، کسی را خواهید داشت که می توانیداز او راهنمایی بخواهید. آنها می توانند آنچه را که آموخته اند به اشتراک بگذارند و به شما بگویند که برای ایجاد یک شغل در یک صنعت خاص چه چیزی لازم است.

به جای اینکه منتظر بمانید تا کار خود را شروع کنید تا همه این موارد را یاد بگیرید، یک مربی پیدا کنید که چند قدم جلوتر از شما باشد.

روش انتخاب شغل

4. به صورت رایگان چه کاری انجام دهم؟

بیشتر مشاغل به چیزی بیش از عشق به پول نیاز دارند تا آن را حفظ کنند.

احتمالاً افرادی را می شناسید که پول خوبی به دست می آورند، اما در عین حال بدبخت هستند. آنها در حرفه ای کار می کنند که احساس می کنند هر روز بخشی از خود را از دست می دهند.

دلیل اینکه خوب است از خود بپرسید چه کاری را رایگان انجام می دهید این است که ذهن شما توانایی شگفت انگیزی برای منطقی کردن هر چیزی دارد. این به این معنی است که شما می توانید خود را در یک رابطه کاری سمی (یا هر رابطه ای در این مورد) بیابید زیرا خود را متقاعد کرده اید که “آنقدرها هم بد نیست”.

به جای اینکه خود را متقاعد کنید که کاری را که لازم است انجام می دهید، به خود اجازه دهید شغلی را که به صورت رایگان دنبال می کنید تصور کنید.

5. آیا من به رشد خود ادامه می دهم؟

یکی از رایج ترین دلایلی که افراد شغل خود را رها می کنند این است که دیگر احساس نمی کنند در حال رشد هستند.

انتخاب شغل فراتر از پول درآوردن و داشتن امنیت شغلی است، همچنین به این معناست که شما در حال یادگیری چیزهای جدید هستید. متوجه خواهید شد که مشاغل با مهارت پایین تمایل بیشتری به گردش مالی دارند. البته، دستمزدهای کمتری که با موقعیت های کم مهارت همراه است، بخشی از فرآیند تصمیم گیری است. این نیز ماهیت پیش پا افتاده انجام هر روز یک کار است.

همه افراد ترفیع و افزایش حقوق را دوست دارند، اما اینها فقط شناسایی بیرونی رشد درونی شماست. ترفیعات زمانی بهترین احساس را دارند که بدانید آن را از طریق توسعه مستمر مهارت ها و رهبری خود به دست آورده اید.

6. گسترش تفکر و استعداد کارآفرینی خود را در نظر بگیرید

ممکن است فکر کنید «من همیشه کارمند خواهم بود» و فکر راه‌اندازی یک کسب‌ و کار ممکن است شما را بترساند. حتی در این صورت، احتمال زیادی وجود دارد که استعدادهای قابل درآمدزایی داشته باشید که حداقل می توانند ذهنیت شما را به سرعت از این تصور سردرگم کننده گیر ماندن در شغل بن بست خود برای همیشه دور کنند.

فکر ایجاد یک محصول یا خدمات به تنهایی می تواند به طرز وحشتناکی خارجی باشد. انجام چنین کاری می تواند شبیه تصور مضحک صعود به قله اورست باشد، در حالی که ابتدایی ترین چیزها را در مورد کوهنوردی یا پیاده روی نمی دانید!

اما هنگامی که شروع به جستجو و گفتگوهای اکتشافی با ذهنیت های مختلف در مورد ایده ها کنید، به جای توصیف روز وحشتناکی که دوباره در شغل خود داشتید، همه چیز شروع به تغییر خواهد کرد. مانند زیبای خفته که با اولین بوسه شاهزاده جذاب از خواب بیدار می شود، شما شروع به کشف روش کاملاً جدیدی خواهید کرد که هرگز نمی خواهید از آن استفاده کنید.

ببینید چه مهارت هایی برای انجام کار فعلی خود دارید. چه مهارت هایی را در گذشته به دست آورده اید که ممکن است مدتی غیر فعال باشند؟ آیا دلتان برای تمرین برخی مهارت ها تنگ شده است؟

وقتی با مربی شغلی خود بحث می کنید، متوجه خواهید شد که احتمالاً مهارت ها، دانش و تجربیات بیشتری وجود دارد که حتی می توانید عرضه کرده و بفروشید. با این حال، به یاد داشته باشید: موضوع فقط پول نیست. هرگز نباید باشد.

هشت سوال انتخاب شغل

حتی اگر سال‌ها مدیر بوده‌اید، گام بعدی می‌تواند نوشتن دوره مقدماتی مدیران باشد یا جویندگان کار جوان می‌توانند از آن بهره ببرند؟ هیچ معلم یا بستر آموزشی بهتر از تجربه عملی وجود ندارد. ممکن است یک کنسرت جانبی باشد که ایجاد می‌کنید و در دبیرستان‌ها و آژانس‌های جویای کار ارائه می‌دهید.

دوره شما ممکن است تکنیک های مصاحبه و نکات ارتباطی را برای کار با مدیران و رؤسا آموزش دهد. ممکن است پیشنهاد دهید که انجام ابتکار عمل چگونه به نظر می رسد و افراد چه کاری می توانند انجام دهند تا به خود کمک کنند در ابتدای کار خود احساس راحتی و اعتماد به نفس کنند.

غالباً هیچ چیز رضایت‌بخش‌تر از یادگیری و دانستن این موضوع نیست که بر چالش‌ها و مشکلات دیگران غلبه کرده‌ایم به دلیل خرد و تجربه‌ای که می‌توانیم با آنها در میان بگذاریم. همه ما چیزی داریم که می توانیم به مردم آموزش دهیم و ارائه دهیم. چه چیزی ممکن است برای ارائه داشته باشید؟

7. آنچه را که می خواهید انجام دهید در نظر بگیرید، نه فقط آنچه را که در حال حاضر انجام می دهید

زمان آن فرا رسیده است که به جامعه اطلاع دهید که چه توانایی‌هایی دارید، نه فقط از نظر کارهایی که انجام داده‌اید، بلکه به دنبال چه چیزی هستید و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید.

شرکت جهانی استخدام رابرت هاف توضیح می دهد که چگونه برندسازی شخصی برای پیشرفت و لذت بردن از یک حرفه موفق ضروری است. ارائه یک رزومه جذاب و یک جلد نامه دیگر کافی نیست.

آنچه ما با آن درگیر هستیم و نحوه نمایش آنلاین و آفلاین ما اکنون بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین ما باید استراتژیک باشیم.

اگر به دنبال فرصت‌هایی برای کار در شرکت‌های خارج از کشور در صنعت خود هستید، می‌توانید بهترین روش‌هایی را که سایر شرکت‌های خارج از کشور درگیر آن هستند تحقیق کنید و پست کوتاه لینکدین خود را در مورد آن بنویسید. یا ممکن است به سادگی به دنبال پست کردن پیوندی به آنچه پیدا کرده اید باشید و ارزیابی های انتقادی کوتاهی در مورد آن ارائه دهید.

به این فکر کنید که چگونه خودتان را بازاریابی می کنید و آن را به شانس بسپارید. در حالی که بسیاری فکر می کنند رسانه های اجتماعی فقط برای آیتم های اجتماعی شخصی هستند، در نظر بگیرید که تعامل شما در این پلتفرم ها چگونه شما را برای مخاطبان به تصویر می کشد. کارفرمایان و شرکای تجاری بالقوه را هدایت کنید تا شما را آنطور که می خواهید دیده شوید، نه فقط آنطور که هستید، ببینند.

8. با یادگیری چیزهای جدید به مسیر خود برگردید

وقتی هر روز با احساس بیماری در شکم خود از خواب بیدار می‌شوید و می‌دانید که وظایف کاری به شما نیاز دارد، یک واقعیت سخت وجود دارد که باید با آن روبرو شوید:

این مسئولیت شماست که تغییرات لازم را ایجاد کنید. این مسئولیت هیچ کس دیگری نیست که شما را از کار خود خوشحال یا راضی کند. در پایان روز، این مال شماست.

اگر می‌خواهید شغلی موفق داشته باشید، باید مسئولیت مسیر و انواع تجربیاتی را که می‌خواهید در سفر خود داشته باشید، به عهده بگیرید. کجا میخواهی بروی؟ تا کجا و چرا؟ چه آموزش یا فرصت هایی ممکن است این را به شما بدهد؟ آیا کوچینگ اجرایی است؟ شاید در حال انجام MBA هستید؟ به خودتان اجازه دهید که جانبی هم فکر کنید.

فرض کنید مدیریت پروژه مجموعه ای از مهارت هاست که باید یاد بگیرید، یا رئیس نالایق با احتیاط نظر داد که شما هرگز بدون این مهارت ها موفق نخواهید شد. آیا داوطلب شدن برای خدمه برای یک پلتفرم شرکت سخنران رویداد، می‌تواند به سرعت یادگیری شما را در مورد آنچه که شامل می‌شود ردیابی کند؟ پیش‌بینی مالی، بازاریابی، مدیریت منابع و منابع، کار با شخصیت‌های مختلف اعضای تیم و مدیریت روابط با مشتری… شما هرگز نمی‌توانید از طریق کلاس درس یا دوره آنلاین به یادگیری تجربی عملی مانند این دست پیدا کنید.

پیش بینی می شود صنعت آموزش الکترونیکی تا سال 2025 به 325 میلیارد دلار برسد. با افزایش روزافزون کیفیت دروازه‌های یادگیری آنلاین با هزینه‌های بسیار مقرون به صرفه دسترسی به معلمان کلاس جهانی، فرصت‌های طلایی برای افزایش مجموعه مهارت‌ها و دانش شما در دسترس شماست.

هرگز زمان بهتری برای طراحی مسیر شغلی و ایجاد یک سفر آموزشی غنی که نه تنها کنجکاوی های حرفه ای بلکه علایق شخصی شما را نیز تامین می کند، وجود نداشته است.

سخن پایانی

هیچ شغل موفقی تا به حال شامل رقصیدن با همان آهنگ نبوده است. وقتی متوجه می‌شوید که شغلتان را اغلب تحقیر می‌کنید، تغییر نزدیک است. تنها با استفاده از یکی از این نکات بالا، می توانید دوره خود را دوباره ترسیم کنید تا شغلی موفق داشته باشید.

در مدت زمان کوتاهی، شما نه تنها عزت نفس و ارزش منحصر به فرد ما را که مشاغل بن بست می توانند از شما بدزدند، احیا نمی کنید. شما از سطوح عمیق‌تر و طولانی‌تر رضایت، از خودیابی انرژی‌زا و فرصت‌هایی برای تبدیل حرفه‌تان به سفری بسیار لذت‌بخش‌تر که می‌توانستید تصور کنید، لذت خواهید برد.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه