چگونه زندگی خود را با قانون 5-3-1 برنامه ریزی کنیم

روش برنامه ریزی
وبلاگ توسعه فردی

چگونه زندگی خود را با قانون 5-3-1 برنامه ریزی کنیم

برنامه ریزی کلید موفقیت است. با این حال، بسیاری از مردم احساس می کنند که تعهد به یک برنامه می تواند آنها را محدود کند یا در صورت عدم موفقیت آنها را شکست دهد. اما نکته اینجاست – وقتی برنامه ای ایجاد می کنید، به احتمال زیاد پیشرفت خواهید کرد زیرا چشم انداز خود را شفاف می کنید و شخصاً متعهد به تلاش می شوید. این درست است حتی اگر به تمام اهداف خود نرسید زیرا پیشرفت اندک به مراتب بهتر از عدم پیشرفت است.

راه های زیادی برای پیشرفت با یک برنامه وجود دارد. ممکن است فهرستی طولانی از کارها داشته باشید یا با یک شریک مسئولیت پذیر برای دستیابی به اهداف بزرگتر کار کنید. اگر شاغل هستید، احتمالاً در حال ایجاد برنامه ای برای اهداف کاری خود، انعکاس آنها و ارزیابی منظم آنها هستید. بنابراین، برنامه ریزی واقعاً یک مفهوم خارجی نیست. ترفند این است که یکی را پیدا کنید که برای شما کار کند.

طرح 5-3-1 راهی ملایم برای برنامه ریزی و رسیدن به موفقیت است بدون اینکه وقتی به هدف روزانه خود رسیدید، شما را پایین بیاورد. تصور کنید با ابزاری کار می کنید که مسیر روشنی به زندگی شخصی و حرفه ای شما می دهد و هر روز موتور پیشرفت را به حرکت در می آورد. هنگامی که به طور منظم استفاده می شود، به شما کمک می کند تا عادت مولد برنامه ریزی را تقویت کنید که شانس موفقیت شما را افزایش می دهد.

قانون برنامه ریزی

برای کمک به توسعه الگوی برنامه 5-3-1 ساله شخصی خود و ایجاد انگیزه برای اجرای آن، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید بدانید:

1- یک برنامه 5-3-1 ساله بر اساس قانون 5-3-1 ساخته شده است

قانون 5-3-1 حول این واقعیت طراحی شده است که شما اغلب به تمام اهداف روزانه خود نمی رسید اما به احتمال زیاد حداقل یک کار را انجام خواهید داد. برای کمک به دستیابی به آن هدف، فهرست کارهای خود را با یک کار بزرگ که قصد انجام آن را دارید تنظیم می کنید. بعد، سه چیز متوسط ​​و پنج چیز کوچک اضافه می‌کنید.

سه موردی که نوشتید مهم هستند اما فوری یا حیاتی نیستند. پنج موردی که در ادامه می‌آیند خوب است، اما اگر آن ها را انجام ندادید خیلی نگران نباشید. هنگامی که طرح 5-3-1 خود را ایجاد می کنید، این موارد را در اوج اندازه فهرست کنید تا بزرگترین کار در ابتدای لیست شما باشد زیرا بزرگترین کار اولویت شماست.

2- قانون 5-3-1 استرس را از برنامه ریزی دور می کند

با سادگی آن، می توانید ببینید که ساختن و عمل کردن بر روی این طرح چقدر آسان است. معمولا کار اول چیزی است که همه می توانند آن را انجام دهند. سه و پنج کار دیگر شما را تشویق می‌کنند که کمی به خودتان فشار بیاورید و پیروزی در انجام کار اول حاصل می‌شود. شما آن را انجام می دهید و حدس می زنید چه اتفاقی می افتد؟ در یک سال، شما 365 کار را انجام داده اید که ممکن است بدون این برنامه انجام نمی شد و یا با استرس زیاد انجام می دادید.

قانون 1-3-5

3-  برنامه 5-3-1 ساله شما از امروز شروع می شود

برنامه ریزی برای سال یا حتی زندگی تان ممکن است کمی دلهره آور به نظر برسد. اما برنامه ریزی برای یک روز؟ قطعا ساده تر است. به همین دلیل است که امروز یک روز عالی برای شروع الگوهای برنامه 5-3-1 ساله خود است. به جای اینکه برای یک سال آینده برنامه ریزی کنید، برنامه ریزی برای امروز را شروع کنید.

بنابراین، از امروز یا حداکثر از فردا شروع کنید. این به شما امکان می دهد الگوی برنامه 5-3-1 ساله را آزمایش کنید تا بتوانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. هرچه بیشتر به این قانون عادت کنید، پیشرفت کردن آسان تر خواهد بود.

4-  اهداف را در ذهن خود نگه ندارید

در مورد همه چیزهایی که می خواهید به آنها برسید و اهدافی که از زندگی می خواهید در حال حاضر نگران نباشید. زمان زیادی برای انجام همه آنها وجود دارد. اما چیزی که به رهایی ذهن شما کمک می‌کند و شما را در مورد برنامه‌ریزی مشتاق می‌کند، بیرون ریختن هدف است. بیرون ریختن هدف به شما کمک می کند لیست روزانه و الگوی برنامه 5-3-1 ساله خود را ایجاد کنید. پس تمام اهدافی که در ذهن دارید را همین الان روی کاغذ بیاورید تا ذهن آزادتری داشته باشید.

دفترچه یادداشت یا حتی یک فایل را در رایانه خود آماده کرده و حداقل دو ستون با عنوان «وظایف» و «اهداف» ایجاد کنید. سپس، تمام آن اهداف، وظایف، رویاها و کارهای که مغز شما را سنگین می کنند را بنویسید اکنون، برای لیست 5-3-1 روزانه خود اهداف شگفت انگیز زیادی دارید. این امر اکنون که طوفان فکری انجام داده اید، برنامه ریزی را آسان تر می کند و در طول سفر در زندگی، آنچه را که در مورد دستیابی به آن آرزو دارید را فراموش نخواهید کرد.

5-  برنامه ریزی احساس خوب می سازد

افرادی هستند که فکر می کنند برنامه ریزی و نوشتن کارهای روزانه باعث محدودیت می شود. جالب است بدانید انتشار دوپامین که از خط زدن یک آیتم کامل شده حاصل می‌شود، رضایت عاطفی و موفقیتی را به همراه دارد که می‌تواند شما را به سمت کار بعدی پیش ببرد

چگونه برنامه ریزی کنیم

6- اهداف مکتوب شانس شما را برای موفقیت افزایش می دهند

من سال هاست که قدرت نوشتن اهداف را می شناسم. در زندگی شخصی‌ام، و همچنین زمانی که با مشتریان کار می‌کنم، تجربه کرده‌ام که چگونه قلم روی کاغذ، شانس دستیابی به آنچه که قصد انجام آن را دارید افزایش می‌دهد. ثابت شده است که وقتی چیزی را یادداشت می کنید، به احتمال زیاد متعهد به دنبال کردن آن هستید.

محرک های اصلی و نمادهای موفقیت به طور مداوم قدرت اهداف نوشته شده را در رابطه با موفقیت تبلیغ می کنند. مارک مورفی، بنیانگذار Leadership IQ، یک شرکت رهبری مبتنی بر تحقیق و مشارکت کارکنان، به اشتراک می‌گذارد که «افرادی که به وضوح اهداف خود را توصیف یا تصویر می‌کنند، بین 1.2 تا 1.4 برابر بیشتر احتمال دارد که آنها را با موفقیت به انجام برسانند». او توضیح می‌دهد که چگونه هنگام نوشتن یک هدف، فعالیت‌های بیولوژیکی و عصبی مختلف صورت می‌گیرد و میزان موفقیت او را بالا می‌برد.

7- نوشتن به شما کمک می کند پیشرفت کنید

افرادی که برنامه‌های تغذیه‌ای، رژیم‌های تناسب اندام و ورزشکارانی با اهداف رقابتی دارند، هنگام نوشتن اهداف و یادداشت‌برداری از پیشرفت خود، موفقیت بیشتری کسب می‌کنند. کارشناسان بهداشت، پزشکی و روانشناسان ورزشی، مشتریان خود را تشویق می‌کنند تا از مجلات برای کشف اینکه چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی نیست، استفاده کنند.

همچنین بخوانید: بیزینس کوچینگ چیست؟

از طریق ردیابی و تعیین بردها و موانع، خودآگاهی افزایش می‌یابد، اعتماد به نفس بالا می‌رود و پیشرفت‌ها اتفاق می‌افتد و همانطور که در بالا ذکر شد، عادات مثبت اصلاح می‌شوند. بنابراین، یادداشت برداری در مورد پیشرفت خود می تواند به شما کمک کند در مسیر موفقیت شخصی و حرفه ای خود باقی بمانید.

8-  قانون 5-3-1-به آرامی به یک الگوی طرح 5-3-1 ساله تبدیل می شود

اکنون که خیلی ساده به قانون 5-3-1 روزانه تسلط یافته اید، می توانید برنامه هفتگی، ماهانه و حتی سالانه را بسازید. هدف خود را بنویسید و برخی از مهم ترین مواردی که می خواهید به آنها برسید را برجسته کنید.

اکنون، الگوی برنامه 5-3-1 ساله خود را بسازید. شما می توانید این دو روش را انجام دهید. ابتدا، می توانید کاری را که با قانون 5-3-1 که هر روز اعمال می کنید انجام داده اید، بگیرید و آن را به یکی از سال ها تبدیل کنید. به یک چیز بزرگ فکر کنید که دوست دارید امسال به آن برسید، همراه با سه هدف متوسط ​​و پنج هدف کوچکتر. اکنون شما یک الگوی برنامه 5-3-1 ساله دارید که می توانید هر سال روی آن کار کنید. این عالیه!

قوانین برنامه ریزی گام سمینار

اگر می‌خواهید یک قدم جلوتر بروید، می‌توانید همان فعالیت را در مورد آنچه می‌خواهید در سه و پنج سال به دست آورید، انجام دهید. با ضرب کردن متوالی آن بر روی قانون 1-3-5 ایجاد می شود.

امروز بهترین زمان سال برای برنامه ریزی است

البته پایان سال زمان خوبی برای شروع برنامه ریزی برای آینده است. بسیاری از آنها با ایده قطعنامه ها خاموش می شوند زیرا اغلب در بهار آنها را رها می کنند. اما با تمرکز بر یک چیز بزرگ که می خواهید با استفاده از الگوی برنامه 5-3-1 ساله به دست آورید، تصمیم سال نو شما ضد گلوله است. شما برنامه خود را بیش از حد با اهداف زیادی که شکست می‌خورند پیچیده نمی‌کنید، بلکه با یک اوج ساده از اهدافی که در جدول زمانی شما قرار می‌گیرند، پیچیده نمی‌شوید.

اگر در سال گذشته به همه چیزهایی که می‌خواستید نرسیدید، اکنون می‌دانید چرا. اکنون زمان مناسبی است که سال نو خود را با الگوی برنامه 5-3-1 ساله خود قوی شروع کنید.

فقط به یاد داشته باشید، زیبایی قانون 5-3-1 در سادگی آن است. که هم برنامه ریزی و هم دستیابی به نتایج را آسان تر می کند. طرح آسان برای دنبال کردن حتی کسانی را که در برنامه ریزی کوتاهی می کنند را به خود جذب می کند زیرا واقعاً نمی توان شکست خورد. و با تکیه بر اوج احساسی درونی که با پاداش دستیابی به یک هدف بزرگ همراه است، شانس موفقیت مداوم به طور تصاعدی افزایش می یابد. بنابراین، اگر می خواهید امسال را درخشان کنید، الگوی برنامه 5-3-1 ساله خود را پیش نویس کنید و از همین امروز شروع به اعمال قانون 5-3-1 کنید.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه